Dovolená

Na toulkách po Jeseníkách

Za nejkrásnější pohoří České republiky jsou považovány Rychlebské hory. Příjemně vás překvapí pohled do hlubokých údolí nebo na táhlé hřebeny s nádhernými smrkovými lesy. Nejvyšším vrcholem je tu hora Smrk (1127 m) a táhne se směrem od severozápadu na jihovýchod v délce 30 km a na jihu pokračuje na západ až do Kladského sedla (815 m. n.m.). Sedlo odděluje hory do Králického Sněžníku. Zde najdete kvetoucí louky, lesy a hory, které postupují do dáli. Ocitnete se v čisté divoké přírodě s bystřinami, které odvádí vodu třemi směry do tří moří.
Pohledem z hřebenů se rozhlédněte a vychutnejte si nádherné ticho.
Od roku 1932 stojí těsně pod vrcholem Králického Sněžníku socha slůněte. Nacházíte se v chráněném území, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin a živočichů.
značka na stromu
Podívejte se do muzea hudebních nástrojů v Horském hotelu Skiland. Naleznete zde hudební nástroje z celého světa a seznámíte se s hudební kulturou jiných národů. Expozice zahrnuje violy, různé typy kytar, mandolín, čínských dvoustrunných houslí, citery, indické strunné nástroje, africké bicí nástroje, ale i historický nástroj Dan Bau z Vietnamu, nebo Tibetskou trubku Rkan dung.
zničený les
Návštěvníci jesenických hor se můžou vydat v Šumperku na procházku temným obdobím dějin, které je zavede do hor v letech 1678 – 1694, kdy z panství ve Velkých Losinách inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu vedl procesy s domnělými čarodějnicemi. V plamenech tehdy zemřelo přes sto nevinných lidí včetně děkana Kryštofa Aloise Lautnera, kterého upálili v blízké Mohelnici. Tohoto inkvizičního řádění se stali oběťmi i členové rodiny šumperského měšťana Heinricha Peschkeho, kteří žili v domě, v jehož sklepení se expozice nachází.  Díky audioprůvodci mohou návštěvníci poznat krutou dobu prostřednictvím hlasu inkvizitora Bobliga ve sluchátkách. Každý má možnost si vyzkoušet pocity mučených lidí, na kterých bylo vynucováno přiznání nástroji, jako jsou palečnice, skřipec, nebo španělská bota.
Ruční papírna ve Velkých Losináchje unikátní manufaktura. Je nejstarší a nejdéle fungující podnik svého druhu v Evropě. Je vybudována v místech bývalého mlýna, kde ji nechal postavit Jan mladší ze Žerotína a koncem 16. století se už na první papír z losinské dílny psalo. V době čarodějnických procesů se inkvizice nevyhnula ani papírně. Na hranici skončil život Barbory Göttlichové, manželky papírníka.
V roce 1729 získala manufaktura technický vynález – holandr – na míchání papírové směsi.
Pozdně barokní a klasicistní vzhled získala budova na přelomu 18. a 19. století.
Priessnitzovy lázně Jeseník
Areál stojí na místě původní osady Gräfenberk, v níž se roku 1799 narodil Vincenc Priessnitz, světově proslulý zakladatel vodoléčebných lázní. Jejich poloha zajišťuje skvělé mikroklima pro celoroční léčení dýchacích cest, nervové soustavy a potíží krevního oběhu.
Navštivte horský ráj s přírodními, technickými a historickými poklady. Nechte se zlákat památkami, přírodou i lázněmi.
 

4.8
05