Běžkování pro každého

Když si připneme běžky, můžeme krásu magické zimní přírody dokonale vnímat všemi smysly. Bílá nádhera okolo, zasněžené stromy, hřejivé zimní slunce a zároveň studený vítr, to je skutečné sněhové království. Tehdy nelze myslet na nic jiného než na přítomný okamžik. Tohle všechno nám poskytne jeden z nejznámějších sportů – běžecké lyžování, kterému se může věnovat každý bez ohledu na věk. Každému také tento druh sportu prospěje, protože nejenže pořádně protáhne tělo, ale také dokonale pročistí hlavu podobným způsobem jako meditace. Pro svůj imunitní systém tak na běžkách uděláme naprosté maximum.
 žena na běžkách
Co musíme zvládnout
Chceme-li běžkování zvládnout, nejprve si musíme pořídit podle naší výšky správné lyže a hole. Protože se teprve učíme udržovat rovnováhu, mají to být určitě lyže širší. S nimi stejně jako při rychlé chůzi s holemi se brzy naučíme plynulému pohybu ve dvou vedle sebe vedoucích stopách. Pro začátečníky a děti jsou vhodné lyže s protiskluzovými šupinami, které se nemusí voskovat. Obujeme nižší lyžařské boty, neprodyšné oblečení a rukavice a můžeme vyrazit na čerstvý vzduch.
 
Kam vyrazit
Když je dostatek sněhu, můžeme běžkaře potkat téměř všude – na okrajích měst i v parcích. Bílá stopa je však vždy nejkrásnější na horách. Nedotčenou přírodu s desítkami kilometrů běžeckých tras  najdeme na Šumavě, v Brdech, Krkonoších, Jizerských horách, Jeseníkách i Vysočině. V upravených stopách poznáme veškeré krásy naší přírody a vyzkoušíme si nenáročný i více náročný terén.
lyže rossignol
 
Až k běžkařským závodům
Velice snadno se staneme nadšeným běžkařem a podlehneme relaxaci zdravého sportu natolik, že od klasické techniky se vypracujeme k rychlému bruslařskému stylu a můžeme se stát i zkušeným závodníkem. Nejvíce nadšených sportovců najdeme na známé Jizerské padesátce, ale pořádá se  spousta dalších běžkařských závodů po celé naší republice.