Černá Hora na kole


Tato balkánská země nabízí od všeho něco – překrásné národní parky v horách i prosluněné pláže, milé obyvatele, výbornou kuchyni, turistický ruch existuje prakticky jen na jihu státu. Vzhledem k tomu, že větší provoz najdeme jen na dálnicích a ve větších městech, je to ideální země k procestování na kole. Zájezdy jsou vždy autobusovou dopravou, přičemž kola cestují ve speciálním vleku. Cesta je to poměrně dlouhá a někdy náročná (zejména celnice v Srbsku oplývá méně příjemnými celníky). Na kole zemi projedete od severu k jihu, z jižního pobřeží pak odjíždíte autobusem zpět do ČR. Abyste stihli vidět co nejvíc, zařiďte si v práci čtrnáctidenní dovolenou.
most nad propastí.jpg
Horský sever
Tento stát nemá v názvu slovo hora pro nic za nic. Sever je opravdu velmi hornatý a méně zdatní cyklisté budou rádi za možnost využít k některým přesunům autobus. Nejnáročnější etapou je výstup z kaňonu od mostu přes řeku Tara do města Žabljak. Převýšení je více než 700 metrů. Navíc únava po cestě je značná a toto je vůbec první cykloetapa před ubytováním. Horský národní park Durmitor nabízí k vidění překrásnou a nedotčenou přírodu. Louky plné lučního kvítí, volně pasoucí se ovce, horské hřebeny, jezera a plesa s průzračně čistou vodou. Vesničky mají vždy krásný kostelík, lidé žijí jednoduše, civilizací jsou nedotčeni. Když Vás zahlédnou na kole, jsou nejdříve skoro vyděšeni, ale pak se Vás snaží pohostit i ze svých skromných zásob.
cykloturistika v horách.jpg 
Vnitrozemí
Cesta na jih probíhá opět hlavně autobusem se zastávkou v národním parku Biogradska Gora, kde se nachází stejnojmenné jezero, údajně nejkrásnější jezero na celém balkánském poloostrově. V tomto národním parku se dokonce nachází jeden ze tří největších evropských pralesů. Dále navštívíte klášter Morača ze 13. století.
 
Slunný jih
Rovinaté etapě kolem tří zálivů (Kotorský, Tivatský, Risanský) předchází náročné stoupání na panoramatickou vyhlídku na Boku Kotorskou a následný předlouhý sjezd do městečka Cetinje. I když už jsem procestovala nějaký ten světa kraj, Cetinje je jedno z nejkrásnějších měst, jaké jsem kdy viděla. Pobyt na jihu země si můžete zpříjemnit koupáním v moři a odpočinkovým dnem na pláži, či navštívit historický vnitřní Kotor či snad turisticky nejznámější Budvu. Záleží jen na Vaší náladě a energii.