Jak se staví betonový plot z prefabrikátů

Žádná malta, žádná lepidla – když se staví dům z cihel a tvárnic, musí se každý díl s těmi ostatními spojit nějakým pojivem, obvykle jde o maltu, která se dnes prodává ve stavebninách již namíchaná jako suchá směs, anebo nějaké lepidlo či tmel. Postup práce vyžaduje přístup k vodě a musí se také vyčkávat, dokud nebude spoj dostatečně tvrdý a proschlý, aby mohl být silově namáhán. U betonových plotů z prefabrikovaných dílců je to jinak, tam se ploché desky vsazují do drážek ve sloupcích bez nutnosti použít pojivo, spoje jsou rozebíratelné, ale zároveň velmi stabilní. V případě potřeby je možné i po delší době oplocení demontovat a desky využít jinde, pouze sloupky zůstávají v zemi napevno zabetonované. Hlavní komponenty betonových plotů – tenké panely – se tedy mohou s vámi i přestěhovat na druhý konec republiky.

obrostlý betonový plot

Rychlost výstavby versus úskalí hmotnosti – výstavba z cihel je relativně jednoduchá a může ji provádět jeden pracovník vzhledem k tomu, že hmotnost jedné cihly je pouze několik kilogramů. Materiál na stavbu se snadno přemístí z místa na místo a není problém dopravit cihlu po cihle, případně o něco těžší tvárnice, i do velkých výšek. U betonového plotu https://www.montazmpc.cz/ máme dvě strany jedné mince – na jedné je rychlost výstavby, jakmile vyměříte a zabetonujete do země první sloupek, do jeho drážek se pak jen zasouvají nasucho jednotlivé panely, k nim se přiloží další sloupek, který se zabetonuje, a do jeho drážek se vsune další řada panelů atak dále, a oplocení je hotové rychleji, než kdyby bylo zhotoveno z cihel.

popínavé rostliny na zdi

Druhou stranou mince je hmotnost desek, každá z nich váží přes sedmdesát kilo, což v řadě případů vyžaduje mechanizační prostředky. Mechanizace je potřebná hlavně u vyšších výšek oplocení, které není doplněno dřevem, ale jde o celistvý betonový blok. Tehdy se nasazuje např. mobilní jeřáb.