Výrazná změna na bankovním trhu!

Klienti různých bank mají o tyto služby zájem, protože se, vzhledem k tomu, že mají více účtů u různých institucích, složitě orientují ve svých vlastních financích. Toto otevřené bankovnictví však ještě není plně k dispozici, neboť na aplikaci předpisu Evropské unie PSD2 existuje časový horizont roku a půl. V tomto novém moderním bankovním trhu tak budou klientům nabízeny produkty, které spojí v rámci aplikace vlastní banky i jiné účty jiných bank.

burza

Možná se i vy ptáte, k čemu takový otevřený přístup vlastně bude? Obzvlášť v době internetového bankovnictví, kdy se přes internet jednoduše přihlásíte během chvilky, do kterého svého účtu chcete, ať je to jedna, druhá či třetí banka.

Výhodou bude, že všechny informace o svých bankovních produktech budete mít pohromadě. Díky speciální aplikaci pak můžete získat ještě lepší přehled o vašem hospodaření jako celku. Tato aplikace by vám měla umožnit také zadat platbu, z kteréhokoli vašeho účtu. Dle některých analytiků se dá předpokládat, že během následujících dvou let bude tyto výhody využívat nejméně desetina drobných klientů. Jedním z důvodů bude, že tím ušetří některé poplatky za bankovní služby.
Možná teď i vy jste zaujati budoucností bankovnictví, a tak se ptáte, kdy bude možné takové aplikace začít využívat.

hotovost

Některé banky již v tuto chvíli takové služby umožňují a tedy již nyní si můžete některé své účty propojit. Samozřejmě ostatní banky na tom již také pracují a chystají systémy pro aplikaci daného nařízení tak, aby již v červnu roku 2018 bylo toto drobným klientům dostupné. Některé banky otevřelo tento přístup předčasně a to například v roce 2012, což byla Fio banka. Pro podnikatele je to jedním z důvodů, proč být u této banky. Lze totiž účet propojit i s různými účetními programy a platebními systémy, jako je třeba známý GoPay a PayU.
Tím, že si klient bude moci vybrat svůj nejvýhodnější účet a k němu přidávat ty ostatní, může velmi ušetřit.

Pokud však máte nebankovní služby, budete si muset počkat, až si tato instituce vyřídí registraci u ČNB.