Cysta na vaječníku a jak to řešit

Cysty lze zjistit pomocí sonografického vyšetření a jsou považovány za nejčastější problém žen. Dá se vyřešit například pomocí antikoncepce, ale ta jej nevyřeší u všech žen. Původ cyst je stále nejasný. Může mít až 6 cm a jejich natržení působí velkou bolest. Mívají žlutou barvu a jsou naplněny krví. Díky nim, může docházet k poruše menstruace. Mohou na sebe upozornit tak, že mohou velmi bolet a způsobovat tedy i nepravidelnou menstruaci.

strach

Nemusí ale také bolet vůbec, takže ani nevíte, že je máte. Mezi nejčastější příčiny patří například bolest v pánvi, bolest při pohlavním styku, vynechání menstruace, akné, deprese. Pokud ženu trápí bolest na vaječnících, měla by určitě kontaktovat svého gynekologického lékaře, protože se můžou podílet i na neplodnosti.
Pokud na cysty velmi trpíte, je u vás zvýšené riziko potratů. Hodně tady hraje roli obezita. Ženy, které trpí obezitou, mají větší výskyt estrogenů, které způsobují komplikace.

Cysta praská sama, ale pokud se dlouhou dobu nic neděje, je důležité ji odstranit pomoci exstirpace. Jako první volba by měla být antikoncepce, protože je možné, že právě vám pomůže. Je opravdu důležité se o tomto problému poradit s vaším lékařem. Pokud byste si ale chtěla poradit sama, pomůže vám shodit pár kil. Nestačí pouze jednou týdně zajít někam do posilovny, ale je nutné každý den alespoň chodit a párkrát týdně si jít alespoň někam zaplavat. Velmi rizikovým faktorem je ale také špatný životní styl, takže radou pro vás je změna vašeho jídelníčku.

myom

Komplikace se nejčastěji dělí na tři formy. Ta mírná se vyjadřuje tím, že ženám se nepodaří hned otěhotnět a jsou ohroženy rizikem potratů. To je ještě možná ta dobrá varianta. Střední se vyjadřuje už poruchami menstruačního cyklu a otěhotnění se tedy může stát velmi problematické. U nejtěžší varianty se menstruace nevyskytuje vůbec a může vést k úplné neplodnosti.
Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, okamžitě navštivte svého gynekologického lékaře, a to dříve, než bude pozdě.